DOLAR 33,0672 0.19%
EURO 36,0842 0.19%
ALTIN 2.619,881,96
BITCOIN 21353701,85%
İstanbul
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

 • İNTERAKTİF
 • İNTERAKTİF
 • İNTERAKTİF
 • İNTERAKTİF
 • İNTERAKTİF
 • İNTERAKTİF
 • İNTERAKTİF
Ekrem İmamoğlu
887 okunma

Ekrem İmamoğlu

ABONE OL
Nisan 25, 2022 09:07
Ekrem İmamoğlu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekrem İmamoğlu Biyografisi, Ekrem İmamoğlu Kimdir?

Ekrem İmamoğlu Kaç Yaşında? : 50 Yaşında
Ekrem İmamoğlu Nereli? : Akçaabat Trabzon
Ekrem İmamoğlu Kaç Yılında Doğdu? : 04 Haziran 1970
Ekrem İmamoğlu’nun Kaç Çocuğu Var? : 3

Ekrem İmamoğlu, 4 Haziran 1970 tarihinde Trabzon’un Akçaabat ilçesinin Cevizli köyünde dünyaya gelmiştir. Babası Hasan İmamoğlu ve annesi Havva İmamoğlu’dur. Babası çiftçilik ile uğraşan Ekrem İmamoğlu’nun bir de kendisinden 9 yaş küçük kız kardeşi vardır. Ekrem İmamoğlu 4 yaşındayken İmamoğlu ailesi Yıldızlı köyüne taşınmışlardır, 17 yaşına geldiğinde ise İstanbul’a göç etmişlerdir.

Ekrem İmamoğlu’nun Kökenleri ve Dedesi Hakkında Bilinenler

Güncel verilere göre; Ekrem İmamoğlu, köken olarak Semerkant ya da Bağdat’a dayanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, İmamoğlu ailesinin kökenlerinin önce Semerkant’tan göçüp Bağdat’a, oradan da Adana üzerinden Trabzon’a geldikleri düşünülmektedir. Ekrem İmamoğlu’nun dedesi Mevlüt İmamoğlu Türk Kurtuluş Savaşı gazisi olup Ekrem İmamoğlu’na büyük oranda vatan sevgisi aşılamıştır. Mevlüt İmamoğlu 1974’te hayatını kaybetmiştir.

Ekrem İmamoğlu’nun Eğitim Hayatı

Ekrem İmamoğlu, lise öğrenimini Trabzon Lisesi’nden almıştır. Daha sonra üniversite sınavlarına girdi. Sonuç olarak; KKTC’de Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği bölümünü kazandı. Ancak İmamoğlu, kısa bir süre sonra fikrini değiştirerek KKTC’de Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesi İşletme Bölümü’ne kaydoldu. Üniversitenin ilk iki yılı bu KKTC’de eğitim aldı, daha sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü’ne İngilizce olarak yatay geçiş yaptı. Bu üniversiteden 1994’te mezun olmuştur.

Ekrem İmamoğlu, İşletme Lisans Bölümü’nü bitirdikten sonra 1995’te İstanbul Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve Yönetimi Anabilim Dalı üzerinde Yüksek Lisans eğitimine başlamıştır. Bu eğitime bir süre ara vermiştir. Ancak daha sonra Beylikdüzü’nde belediye başkanı olduğu dönemde bu bölümü bitirmiştir.

İlginizi Çekebilir;  Mansur YAVAŞ

Ekrem İmamoğlu’nun Hobileri

Ekrem İmamoğlu, ilkokul yıllarında hentbol ile uğraşmıştır. Lise yıllarında ise hentbolun yerini futbol almıştır. Üstelik Trabzon Lisesi futbol takımında kalecilik yapmıştır. KKTC’de üniversite yıllarında Türk Ocağı Limasol Kulübü’nde kalecilik yapmıştır. Burada kendisine “Uçan Çuval” adı verilmiştir. Böyle bir isim almasının nedeni; çok iyi top yakalamasıydı. 2002’de Ekrem İmamoğlu, sınırlarını aşmış ve Trabzonspor yönetimine geçmiştir. Sonrasında Beylikdüzü Spor Kulübü yöneticiliği de yapmıştır.

Ekrem İmamoğlu’nun Siyasi Hayatı

Üniversitenin ilk yıllarında babasının teşvikiyle sosyal demokrasi düşüncesine katılmış ve arkadaşlarıyla Anavatan Partisi Gençlik Kolları’nda bulunmuştur. Ekrem İmamoğlu, 2000 yılında CHP’yi merkezine alarak Atatürkçü düşüncelere sahip olmuştur. Bu düşüncelerin etkisiyle Türkiye’de 2004’te gerçekleşen yerel seçimlerde kendisinden aday olunması istenmiş, ancak o sıralar Trabzonspor yöneticiliğini yaptığından aday olmamıştır. Fakat 2008’de tekrar gerçekleşen yerel seçimlerde aday adayı olmuştur.

CHP Merkez Yürütme Kurulu kararları neticesinde Ekrem İmamoğlu Beylikdüzü Belediye Başkanlığı’na atanmış, buradaki teşkilatlanma başarılarından dolayı “Beylikdüzü Belediye Başkanı” olmaya hak kazanmıştır.

23 Eylül 2017’de Kadir Topbaş’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etmesiyle, CHP hazırlıklara başlamış ve fakat seçimler sonucu 54 oy farkla bu konumu Ak Parti adayı Mevlüt Uysal’a kaptırmıştır.

18 Aralık 2018’de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayı olarak seçilmiştir. 31 Mart 2019’da gerçekleştirilen yerel seçimlerde Ekrem İmamoğlu “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” unvanı almıştır. Fakat Ak Parti ile arasında yaşanan anlaşmazlıklardan ötürü mazbatası iptal edilmiştir.

23 Haziran 2019 ara yerel seçimlerinde Ekrem İmamoğlu mazbatasını geri almış ve tekrar “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı” olmaya hak kazanmıştır.

Ekrem İmamoğlu’nun aldığı Ödülleri

Ekrem İmamoğlu, aşağıda listelenen ödülleri almaya hak kazanmıştır.

 • En İyi Uluslararası Reklam Kampanyası (Tüm kategorilerde)
 • En İyi Uluslararası Online Reklam Kampanyası (Tüm kategorilerde)
 • En İyi Avrupalı Online Video Reklam Kampanyası (Tüm kategorilerde)
 • En İyi Avrupalı TV Reklam Kampanyası (“Bisiklet” filmi)
 • En İyi Avrupalı Online Video (“İstanbul Senin” filmi)
İlginizi Çekebilir;  Mansur YAVAŞ

Ekrem İmamoğlu’nun Özel Hayatı

Ekrem İmamoğlu, 1994’te Dilek Kaya ile tanışmış ve çift 18 Kasım 1995 tarihinde dünya evine girmiştir. Çiftin Mehmet, Semih ve Beren adında üç çocuğu bulunmaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP