DOLAR 30,9016 -0.04%
EURO 33,4656 -0.01%
ALTIN 2.011,660,01
BITCOIN 16111530,16%
İstanbul

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

 • İNTERAKTİF
 • İNTERAKTİF
 • İNTERAKTİF
 • İNTERAKTİF
 • İNTERAKTİF
 • İNTERAKTİF
 • İNTERAKTİF
Elon Musk Kimdir? Elon Musk Kaç Yaşında? Nereli? Hayat Hikayesi
2236 okunma

Elon Musk Kimdir? Elon Musk Kaç Yaşında? Nereli? Hayat Hikayesi

ABONE OL
Mayıs 1, 2022 15:27
Elon Musk Kimdir? Elon Musk Kaç Yaşında? Nereli? Hayat Hikayesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu bölümde sizlere ünlü büyük yatırımcı Elon musk kimdir, elon musk kaç yaşında, elon musk biyografi ve elon musk hayat hikayesi hakkında bilgi vereceğiz.

Elon Musk Kimdir?

Günümüzde yaygın olarak Elon Musk olarak bilinen Elon Reeve Musk, 28 Haziran 1971’de Güney Afrika’nın Pretoria kentinde dünyaya gelmiştir. Elon Musk, Güney Afrika, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıdır. SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ve PayPal‘ın (eski adıyla X.com) kurucu ortağıdır. SpaceX CEO’su ve Baş Tasarımcısı; Tesla Motors’da Başkan, CEO ve Ürün Tasarımcısı olarak görev yapmaktadır. Musk aynı zamanda SolarCity’nin de başkanıdır. Queen’s’den ayrıldıktan sonra, Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu’nda ekonomi ve Penn’s School of Science and Arts‘ta fizik alanında lisans derecesine devam etmiştir.

Elon Musk Hayatı ve Biyografisi

Musk, Güney Afrika’nın başkenti Pretoria’da Kanadalı bir annenin ve Güney Afrikalı bir babanın (Errol Musk) çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Elon kendi kendine yazılım, programlamayı ve kodlamayı öğrenmiş ve 12 yaşında, ilk yazılımı olan Blastar adlı kendi uzay oyununu, yaklaşık 500 dolara satmıştır.

Musk, Bryanston Lisesi’nde 8. ve 9. sınıfa gittikten sonra Pretoria Erkek Lisesi’ne transfer olmuş ve oradan mezun olmuştur. 1988’de, 17 yaşındayken, Güney Afrika ordusunda görev yapmaktan kaçınmak için memleketini terk etmiş ve şu açıklamalarda bulunmuştur: “Askerlik yapmakla ilgili bir sorunum yok, ancak Güney Afrika ordusunda askerlik yapıp siyahi insanları bastırmaya çalışmak bana vakit geçirmek için iyi bir yol gibi görünmedi.” Musk Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmak istiyordu ve yine başka bir açıklamasında şöyle demiştir. “Orası muhteşem şeylerin mümkün olduğu yer.”

İlginizi Çekebilir;  Gazeteci Sedef Kabaş Kimdir Nerelidir?
elon musk kimdir - elon musk serveti - elon musk hayatı
elon musk kimdir

Elon Musk, 1992’de, Kingston, Ontario’daki Queen’s Üniversitesi’nde okurken, Pennsylvania Üniversitesi’nde işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı. Bölümünü Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu’nda seçerek, ekonomi alanında lisans derecesi aldı. Ayrıca Pennsylvania Üniversitesi Sanat ve Bilim Okulu’ndan fizik bölümünden mezun oldu. Üniversite geçmişi Thomas Edison, Nikola Tesla, Bill Gates, Steve Jobs ve Walt Disney gibi yenilikçilerden ilham alan Musk, insanlığın geleceğini en çok etkileyecek konulara dahil olmak istediği internet, enerji ve uzay olmak üzere üç alanı belirledi.

Musk, uygulamalı fizik ve malzeme bilimi doktorasını 1995 yılında Stanford’dan aldı. Ancak iki gün sonra o ve kardeşi Kimbal Musk, yeni organizasyonlar için bir dahili yayıncılık yazılımı olan Project Zip2’yi başlatmak için ayrıldı. 1999’da Compaq’ın AltaVista birimi Zip2’yi 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar hisse senedi karşılığında satın aldı. Musk, Haziran 2002’de üçüncü şirketi Space Exploration Technologies‘i (SpaceX) kurdu. Şu anda şirketin CEO’su ve CTO’su. SpaceX, gelişmiş roket teknolojisine odaklanarak fırlatma araçları geliştiren ve üreten bir şirkettir. Şirketin ilk iki fırlatma aracı Falcon 1 ve Falcon 9 roketleriydi; İlk uzay gemisi Dragon’du.

SpaceX, 23 Aralık 2008’de NASA ile 2011’de hizmet dışı bırakılan mekiğin ve Dragon’un Uluslararası Uzay İstasyonu’na 12 uçuşunun yerini alacak bir Falcon 9 roketi için 1,6 milyar dolarlık bir sözleşme kazandı. Başlangıçta, Falcon 9/Dragon’un kargo işlevini üstleneceği ve Soyuz’un astronotları taşıyacağı varsayılmıştı. Ancak SpaceX, Falcon 9/Dragon‘u astronotları taşımak için tasarladı ve Augustine komitesi, astronot taşımacılığının SpaceX gibi ticari şirketler tarafından yapılmasını önerdi. Musk’a göre, uzayın keşfi, insanlığın farkındalığını genişletmek, hatta onu korumak için önemli bir adımdır. Onun sözleriyle “Çok gezegenli yaşam, insanlığın varlığını tehdit eden şeylere karşı bir güvence olabilir. Bir asteroit veya büyük bir yanardağ bizi yok edebilirken, dinozorların daha önce hiç görmediği risklerle de karşı karşıyayız: tasarlanmış bir virüs, tesadüfen oluşturulmuş mikroskobik bir kara delik, küresel ısınma veya bilinmeyen teknoloji bizi kim mahkûm edecek. İnsanlar milyonlarca yıldır evrim geçirdi, ancak son 60 yılda nükleer silahlar bizi yıpratma potansiyeli yarattı. Er ya da geç, mavi topun dışındaki hayatı uzatmak zorundayız, yoksa ortadan kaybolacağız.” Musk’ın amacı, insanlı uçuşların maliyetini onda bir oranında azaltmak. Yedi yıldır SpaceX, sıfırdan çok rollü Falcon fırlatma aracını ve Dragon uzay aracını tasarlıyor. Eylül 2009’da SpaceX’in Falcon 1 roketi, özel olarak finanse edilen bir uyduyu Dünya’nın yörüngesine yerleştiren ilk sıvı yakıtlı fırlatma aracı oldu.

İlginizi Çekebilir;  Sedat Peker Kimdir? Nerelidir? Ne İş Yapar?
elon musk hayatı
elon musk hayatı

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo teslim etmek için özel şirketlerin ilk programının bir parçası olarak SpaceX’i seçti. Minimum değeri 1,6 milyar dolar ve maksimum değeri 3,1 milyar dolar olan anlaşma, Uzay İstasyonunun kargo almaya ve teslim etmeye devam etmesinin temelidir. Bu hizmetlere ek olarak, SpaceX’in hedefleri arasında yörünge maliyetlerini düşürürken ve güvenilirliği 10 kat artırırken tamamen yeniden kullanılabilir ilk yörünge fırlatma aracını oluşturmak yer alıyor. Önümüzdeki yıllarda Musk, Uluslararası Uzay İstasyonuna astronot göndermeye odaklanacak, ancak nihai hedefinin Mars’ta keşif ve yerleşimi sağlamak olduğunu söyledi. 2011’de verdiği bir röportajda, 1020 yıl içinde insanları Mars’a göndermeyi umduğunu söyledi. 25 Mayıs 2012’de SpaceX’in Dragon aracı Uluslararası Uzay İstasyonuna girerek, Uluslararası Uzay İstasyonuna araç gönderip yerleştiren ilk ticari şirket olarak tarihe geçti.

Elon Musk’ın Eğitim Hayatı

Elon Musk, 1988’de Kanada pasaportu aldıktan sonra, zorunlu askerlik görevini yaptığı Güney Afrika’dan ayrılmış ve ABD’de daha büyük ekonomik fırsatlar aramıştır. Ardından Kanada, Ontario’daki Queen’s Üniversitesi’ne kabul edilmiş ve 1992’de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Pennsylvania Üniversitesi’ne transfer olmuştur. Son olarak 1997’de fizik ve ekonomi alanında lisans derecesini alan Musk, üniversitede fizik alanında yüksek lisans derecesi için kaydolmuştur. Ayrıca California’da Stanford‘a gitmiş ama bir süre sonra okulu kendi isteği doğrultusunda bırakmıştır.

Elon Musk’ın Serveti Ne Kadar?

Elektronik ödeme şirketi PayPal’ın kurucu ortağı ve uzay şirketi SpaceX‘in kurucusu Elon Musk, Güney Afrika ve Kanada kökenlidir. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su olmasının yanı sıra kendisi ilk büyük yatırımcılardan biridir. Ayrıca Boring Company, SolarCity, Neuralink gibi birçok planı ve yatırımı vardır. Milyarder Elon Musk’un şu anki serveti 264,6 milyar dolardır.

Elon Musk Girişimleri Nelerdir?

 • Zip2 (1995)
 • PayPal (1998)
 • X.com (1999)
 • SpaceX (2002)
 • Musk Foundation (2002)
 • Tesla (2003)
 • OpenAI (2015)
 • Neuralink (2016)
 • The Boring Company (2016)
İlginizi Çekebilir;  Mehmet Dinçerler Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Hadise İle Evli Mi?

Elon musk hayat hikayesi konusuna değindiğimiz bu içeriğimizde elon musk serveti ve elon musk girişimleri hakkında da bilgi verdik. Benzer bir içeriğimiz olan eminem kimdir adlı makalemizi de okuyabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP