DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BITCOIN 21711590,23%
İstanbul
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

  • İNTERAKTİF
  • İNTERAKTİF
  • İNTERAKTİF
  • İNTERAKTİF
  • İNTERAKTİF
  • İNTERAKTİF
  • İNTERAKTİF
Erdal İNÖNÜ Kimdir? Erdal İNÖNÜ Biyografisi
1247 okunma

Erdal İNÖNÜ Kimdir? Erdal İNÖNÜ Biyografisi

ABONE OL
Ekim 5, 2022 09:15
Erdal İNÖNÜ Kimdir? Erdal İNÖNÜ Biyografisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Erdal İnönü Kimdir ?

Erdal İnönü Türkiye Cumhuriyeti İkinci Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü’nün Üç çocuğundan olan Sosyaldemokrat Halkçı Parti Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı E. İnönü’nün yaşamını yitirmesi ardından tam 14 sene geçti.

Erdal İnönü Türkiye Cumhuriyeti 2’nci Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü’nün oğludur. 6 Haziran 1926’da doğmuştur. E. İnönü, ilk öğretim, orta öğretim ve lise öğretimini tamamladıktan sonra 1947’de Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik-Fizik Bölümünden mezun oldu. Sonrasında Amerika Birleşik Devletlerine giden E. İnönü California Üniversitesi Teknoloji Enstitüsü’nde Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimlerini burada tamamladı. 1952’de geri Türkiye’ye dönen E. İnönü Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nden Doçent ünvanını aldı. 1957’de Sevinç İnönü ile evlenen E. İnönü 1958-1960 yıllarında Princeton Üniversitesi ile Oak Ridge Princeton National Laboratory’de Konuk Araştırmacı görevini tamamlamıştır.

Sonra, ODTÜ Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde rektörlük yapan E. İnönü, 12 Eylül 80 askeri darbesiyle birlikte öğretim üyeliğini bırakarak siyasete adımını atmıştır.

Kurucusu olduğu Sosyal Demokrasi Partisi ( SODEP ) genel başkanlığına başkan olarak geçen E. İnönü, partisi ve Halkçı Partinin Birleşmesinde önemli bir role sahiptir.

Bu birleşmenin ardından Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) adıyla anılan Türk Siyaset hayatında yerini alan SHP’nin genel başkanı E. İnönü olmuştur.

E. İnönü liderliğindeki Sosyal Demokrat Halkçı Parti, Anavatan partisi (ANAP)’ın iktidarda bulunduğu 1989 yerel ve genel seçimlerinde kullanılan oyların %28.7’sini alarak birinci parti konumuna ulaşmıştır. Sosyal Demokrat Halkçı Parti, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere toplamda 68 il merkezinde belediye başkanlıklarının 39 tanesini elde etti.

E. İnönü’nün Bilimsel Çalışmalara Bıraktığı İz

TÜBİTAK Bilim Kururulu, Unesco Yürütme Konseyi Üyeliği, Atom Enerjisi Komisyonu ve Türk Fizik Derneği başkanlıklarında bulunan E. İnönü’nün 1951’de Macar asıllı Amerika Birleşik Devletli Atom Fizikçisi Eugene Wigner ve Princeton Üniversite’nde ortak yaptıkları çalışmalar Uluslararası dergilerde yer aldıç.

İlginizi Çekebilir;  Deniz BAYKAL Kimdir? Deniz BAYKAL Biyografisi

E. İnönü ve Ölümü

31 Ekim 2007’de 81 yaşındayken Amerika Birleşik Devletlerindeki hastanedesinde yaşamını yitiren E.  İnönü’nün cenazesi Ankara’ya Nakledilmiştir.

TBMM’de yapılan devlet töreninin ardından E. İnönü’nün Naaşı Ankara’da doğduğu Pembe Köşk’ün bahçesine getirildi.

Sevinç İnönü’nün isteğiyle İstanbula getirilen E. İnönü’nün cenazesi 4 Kasım Pazar günü Zincirlikuyu Mezarlığın’nda ki aile kabristanına defnedilmiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP